ایران نیک | وبلاگ | رو به اتمام بودن آدرس های آی پی نسخه 4   

وبلاگ خدمات اینترنتی ایران نیک

در این قسمت می توانید از آخرین اخبار اطلاعیه ها و اطلاع رسانی های عمومی ایران نیک آگاهی کسب کنید

رو به اتمام بودن آدرس های آی پی نسخه 4

25 اردیبهشت 1394مدیریت ایران نیکاخبار خدمات اینترنتیدیدگاهی وجود ندارد

بر اساس گزارش جدید اعلام شده توسط موسسه اینترنتی ARIN ، تعداد آدرس‌های آی پی نسخه 4 رو به پایان است و اضافه کردن دامنه های جدید و پسوندها هیچ کمکی را برای این مشکل نمی کند. این نسخه از آی ‌پی برای اولین بار در سال ۱۹۸۰ میلادی ثبت شده و در حال حاضر از ۴.۳ میلیارد آدرس آی پی اختصاص داده شده به آمریکای شمالی ، تنها ۳.۴ میلیون آی پی باقی مانده است.

اتمام آی پی نسخه 4

با توجه به افزایش دستگاه هایی که از پروتکل اینترنت استفاده می‌کنند ، در آینده نزدیک هیچ آدرس آی پی نسخه ۴ باقی نخواهد ماند. بنابراین برای افزایش تعداد آی پی های آزاد ، نسخه ۶ آن با نام IPv6 طراحی شد. این نسخه در مقابل نسخه ۴ دارای دامنه بسیار گسترده‌ای است. در آی پی نسخه 4 ، تعداد ۴.۳ میلیارد آدرس آی پی معتبر وجود دارد ، اما نسخه جدید آی پی یعنی آی پی نسخه 6 تقریبا نامحدود است ، یعنی حدود ۳۴۰ آندسیلیون. بنابراین احتمال به پایان رسیدن تعداد آی پی ها در نسخه‌ی ۶ بسیار کم است.
امروزه‌ زمینه‌هایی برای سوئیچ به این پروتکل جدید فراهم شده و کمپانی ها برای استفاده از این آدرس آی پی ، باید سوئیچ یا روترهای جدیدی تهیه کنند. IPv4 اولین نسخه‌ی آدرس آی پی است که برای اولین بار در سال ۱۹۸۱ به وجود آمد. زمانی که گفته می شود بسیاری از کمپانی ها از این نسخه‌ی آی پی استفاده می کنند ، به این معنی است که آنها هنوز همان آدرس‌هایی را به کار می گیرند که هنگام به وجود آمدن آن ، تصور نمی شد تا این حد گسترده شود. با این حال بسیاری از شرکت های بزرگ در حال مهاجرت به نسخه‌ی ۶ آی پی هستند. فیسبوک ۹۰ درصد از آدرس‌های آی پی خود را به IPv6 انتقال داده که این موضوع به رشد شبکه اجتماعی خود کمک بسیاری می کند.
شرکت‌ مایکروسافت نیز ۷.۵ میلیون دلار برای خرید آدرس آی‌پی از شرکت Nortel Networks هزینه کرده بود. در حال حاضر قیمت هر آدرس آی پی ۱۱.۲۵ دلار است ، اما سندرا براون رئیس IPv4 Market Group اعلام کرده که از آنجایی که تعداد آدرس های آی پی این نسخه رو به پایان است ، به همین دلیل قیمت ها افزایش می یابد.

با آرزوی موفقیت ، مدیریت ایران نیک

واژه های پر کاربرد
ایران نیک در شبکه های اجتماعی

ارسال نقطه نظرات

اطلاعات کاربران نزد ایران نیک محفوظ است لذا موارد الزامی را به منظور تایید دیدگاه فارسی و به درستی وارد نمایید.

لطفا همه موارد مورد نیاز را به درستی وارد نمایید.

برگشت به ابتدای صفحه