معرفی هندل نیک

با سلام :

تمامی کاربران در مرکز نیک توسط یک هندل شناخته می شوند که این هندل ، معرف آن کاربر می باشد که با استفاده از آن در وب سایت مرکز نیک به آدرس nic.ir می توانند تمامی اطلاعات خود از جمله Whois دامنه ، مشخصه های شناسه ، آطلاعات آدرس ، شناسه های آشنا ، رابط های مجاز و ... را تغییر دهد. در زیر به توضیح این عناوین می پردازیم :

اطلاعات Whois : مجموعه مشخصه های شناسه و اطلاعات آدرس هویز را تشکیل می دهند.

مشخصه های شناسه : شامل نوع شناسه ( حقیقی / حقوقی ) ، شناسه هندل ، نام و نام خانوادگی ، کد ملی ، اطلاعات آدرس از جمله کشور ، استان ، شهر ، کد پستی ، تلفن ، نمابر می شود.

اطلاعات آدرس : این مورد زیر مجموعه مشخصه های شناسه می باشد و در گزینه قبلی توضیح داده شد. کاربران عزیز برای تغییر نشانی خود در وب سایت نیک باید به قسمت تغییر نشانی مراجعه نمایند.

شناسه های آشنا : کاربران در این قسمت می توانند هندل نیک افراد دیگری از جمله وب سایت های ثبت کننده دامنه را وارد کنند تا مجوز ثبت دامنه و یا سایر تغییرات را به آن افراد و یا نمایندگان بدهند.

رابط های مجاز : در این قسمت کاربران می توانند تعیین نمایند که برای دامنه های خود در چهار بخش اصلی ( صاحب امتیاز ، رابط اداری ، رابط فنی ، رابط مالی ) سطوح دسترسی و مجوزها به چه شکل باشند. به عنوان مثال می توانند تعیین کنند که مدیریت مالی یا فنی و ... مربوط به شناسه را تنها خودشان داشته باشند یا نمایندگان و شناسه های آشنا که در گزینه قبلی توضیح داده شد نیز داشته باشند یا خیر. همچنین می توان این موارد را بر روی همه نیز تنظیم کرد که به این شکل تمام موارد گفته شده می توانند بر روی دامنه مدیریت داشته باشند.

حال در پایان با توضیحات داده شده کاربرانی که مایل به ثبت دامنه های ملی هستند بایستی ابتدا هندل نیک خود را در وب سایت مرکز نیک به شکل حقیقی یا حقوقی ایجاد کنند و سپس نسبت به ثبت ، تمدید و انتقال دامنه های خود اقدام نمایند.

نکات قابل توجه

1. تمامی دامنه های ملی نیاز به تایید دستی مسئولین مرکز نیک دارد و لذا روند تایید نام دامنه ir کاملا خارج از اختیار ایران نیک می باشد و بستگی به سرعت عمل مسئولین مرکز نیک دارد. قابل ذکر است این روند معمولا بین 2 تا 72 ساعت زمان نیاز دارد. گاها مشاهده شده است برخی نام های دامنه از سوی مرکز نیک رد شده اند و لذا ایران نیک هیچ گونه مسئولیتی در قبال تایید دامنه ندارد و مسئول پیگیری دامنه تا تایید دامنه از مرکز نیک بر عهده درخواست کننده می باشد.

2. در صورتی که مرکز نیک از شما درخواست ارسال مدرک نموده است حتما مدارک خواسته شده را برای آن نهاد از طریق وب سایت این نهاد ارسال نمایید. جهت کسب اطلاع از مدارک لازم و نحوه ارسال به سایت این مرکز مراجعه نمایید.

3. در صورتی که مرکز نیک به هر دلیل دامنه شما را تایید ننمود شما باید 3 هفته منتظر بمانید تا مبلغ پرداختی شما آزاد گردد.


با تشکر
مدیریت ایران نیک
  • 8 کاربر این را مفید یافتند
آیا این پاسخ به شما کمک کرد؟

مقالات مربوطه

انواع شناسه های کاربری در مرکز نیک

با سلام : در مرکز نیک ( نهاد اصلی مدیریت دامنه های ملی در کشور ایران ) ، مدیریت دامنه های ملی به...

تمدید دامنه هایی که توسط سایر شرکت ها ثبت شده اند

با سلام : انتقال و تمدید دامنه های ملی :اگر دامنه ملی شما در سیستم دیگری به ثبت رسیده است و...

ایجاد شناسه یا هندل نیک

با سلام :هر شخص یا سازمان برای ثبت دامنه های ملی نیاز به یک شناسه یا همان هندل نیک دارد که در...

مدت زمان بروزرسانی روزانه ایرنیک

با سلام :کاربران عزیز در نظر داشته باشند سامانه ایرنیک به منظور انجام بروزرسانی ها و تکمیل...